Sign In Forgot Password

ALL KMS EVENTS ARE BEING CONDUCTED ONLINE VIA ZOOM, NOT IN THE KMS BUILDING

Click here to join any of these events via Zoom. OR dial in at (301) 715-8592, ID 969 661 019. (**Events being streamed in other Zoom meeting rooms or on other sites are noted at the bottom of the page)

In addition to our local KMS offerings there are SO many wonderful websites offering audio and video shiurim.  Here are just a few to think about:https://www.yutorah.org/https://www.etzion.org.il/enhttps://www.midreshet-lindenbaum.org.il/online-torahhttps://kmtt.libsyn.com/https://www.alephbeta.org/

JULY 2020

Sun Mon Tues Wed Thu Fri Sat
 
  •  
     8:00a Shacharit1 (Sign up)
  •  
     9:00a Shacharit2 (Sign up)
  •  
     9:30a Building Resilience: Coping Strategies for All Ages
  •  
     10:00a Vayichan Ahavat Yisrael 5-hour Program
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     7:30p Rabbi Yitzhak Grossman's Parasha Class
  •  
     8:10p Mincha/Maariv (Sign up)
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     8:30a Elementary School Davening
  •  
     10:45a Laura Goldman's Tehillim Class
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     4:00p Baking Class (Grades 1-5)
  •  
     5:00p Mishna Class (Middle School)
  •  
     7:00p Building Resilience: Coping Strategies for All Ages
  •  
     8:00p Dinah Haramati's "Stories of Agnon"
  •  
     8:10p Mincha/Maariv (Sign up)
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     5:00p Story Time (Preschool-2nd Grade)
  •  
     6:00p Cooking Class (Middle School)
  •  
     8:10p Mincha/Maariv (Sign up)
  •  
     9:00p Summer Lecture Series by Members
Erev Tisha B'Av
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     8:30a Elementary School Davening
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     12:30p Summer Lecture Series by Members
  •  
     6:00p Mincha (Sign up)
  •  
     8:22p Start of Fast - 9th of Av
  •  
     8:35p Maariv (Sign up)
  •  
     9:05p Eicha & Kinot on Zoom
  •  
     9:05p WTG Eicha on Zoom
Tisha B'Av
  •  
     6:30a Shacharit (Sign up)
  •  
     7:30a Kinot on Zoom
  •  
     8:30a Shacharit (Sign up)
  •  
     9:30a Explanatory Kinot with R. Weinberg
  •  
     11:00a Segments from Mizrachi Tisha B’Av program
  •  
     1:00p Youth Yerushalayim Art Project
  •  
     1:14p Midday
  •  
     2:00p Mincha (Sign up)
  •  
     4:00p Erica Brown's Talk on Tisha B'Av
  •  
     5:30p Film Screening
  •  
     7:50p Mincha/Maariv (Sign up)
  •  
     8:58p End of Fast - 9th of Av
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     8:30a Elementary School Davening
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     4:00p Parasha with Rabbi Levitt (Middle & High School)
  •  
     5:00p Shabbat Groups (Grades K-2)
  •  
     6:00p Parasha Kahoot (Grades 3-8)
  •  
     6:51p Plag
  •  
     7:00p Kabbalat Shabbat1 (indoors) (Sign up)
  •  
     8:02p Candlelighting
  •  
     8:05p Kabbalat Shabbat2 (outdoors) (Sign up)
Shabbat Nachamu
Parashat Vaetchanan
  •  
     6:30a Shacharit (Sign up)
  •  
     8:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     9:30a Shacharit (Sign up)
  •  
     4:00p Shabbat Nachamu Lemonade Stand
  •  
     5:00p Mincha (Sign up)
  •  
     7:00p Mincha (Sign up)
  •  
     9:04p Maariv/Havdalah
  •  
     9:15p Maariv (Sign up)
 
  •  
     8:00a Shacharit1 (Sign up)
  •  
     9:00a Shacharit2 (Sign up)
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     7:30p Rabbi Yitzhak Grossman's Parasha Class
  •  
     8:05p Mincha (Sign up)
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     10:45a Laura Goldman's Tehillim Class
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     8:00p Dinah Haramati's "Stories of Agnon"
  •  
     8:05p Mincha (Sign up)
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     8:05p Mincha (Sign up)
  •  
     9:00p Summer Lecture Series by Members
Tu B'Av
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     9:30a Esther Dziadek Siddur Class
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     12:30p Summer Lecture Series by Members
  •  
     8:05p Mincha (Sign up)
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     8:05p Mincha (Sign up)
  •  
     9:00p Summer Lecture Series by Members
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     5:00p Shabbat Groups (Grades K-2)
  •  
     6:45p Plag
  •  
     7:00p Kabbalat Shabbat1 (indoors) (Sign up)
  •  
     7:54p Candlelighting
  •  
     7:55p Kabbalat Shabbat2 (outdoors) (Sign up)
Parashat Eikev
  •  
     6:30a Shacharit (Sign up)
  •  
     8:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     9:30a Shacharit (Sign up)
  •  
     5:00p Mincha (Sign up)
  •  
     7:00p Mincha (Sign up)
  •  
     8:54p Maariv/Havdalah
  •  
     9:05p Maariv (Sign up)
 
  •  
     8:00a Shacharit1 (Sign up)
  •  
     9:00a Shacharit2 (Sign up)
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     7:30p Rabbi Yitzhak Grossman's Parasha Class
  •  
     7:55p Mincha (Sign up)
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     10:45a Laura Goldman's Class will NOT meet
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     7:00p JCRC: The Fight Against Violent White Supremacy
  •  
     7:30p Daf Yomi Siyum Masechet Shabbat
  •  
     7:55p Mincha (Sign up)
  •  
     8:00p Dinah Haramati's "Stories of Agnon"
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     7:55p Mincha (Sign up)
  •  
     9:00p Summer Lecture Series by Members
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     9:30a Esther Dziadek Siddur Class
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     12:30p Summer Lecture Series by Members
  •  
     7:55p Mincha (Sign up)
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     7:55p Mincha (Sign up)
  •  
     9:00p Summer Lecture Series by Members
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     5:00p Shabbat Groups (Grades K-2)
  •  
     6:38p Plag
  •  
     6:45p Kabbalat Shabbat1 (indoors) (Sign up)
  •  
     7:45p Candlelighting
  •  
     7:50p Kabbalat Shabbat2 (outdoors) (Sign up)
Shabbat Mevarchim
Parashat Re'eh
  •  
     6:30a Shacharit (Sign up)
  •  
     8:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     9:30a Shacharit (Sign up)
  •  
     5:00p Mincha (Sign up)
  •  
     7:00p Mincha (Sign up)
  •  
     8:45p Maariv/Havdalah
  •  
     8:55p Maariv (Sign up)
 
  •  
     8:00a Shacharit1 (Sign up)
  •  
     9:00a Shacharit2 (Sign up)
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     7:30p Rabbi Yitzhak Grossman's Parasha Class
  •  
     7:45p Mincha (Sign up)
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     8:30a Elementary School Davening
  •  
     10:45a Laura Goldman's Tehillim Class
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     4:00p Baking Class (Grades 1-5)
  •  
     5:00p Mishna Class (Middle School)
  •  
     7:45p Mincha (Sign up)
  •  
     8:00p Dinah Haramati's "Stories of Agnon"
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     5:00p Story Time (Preschool-2nd Grade)
  •  
     7:45p Mincha (Sign up)
  •  
     9:00p Summer Lecture Series by Members
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     8:30a Elementary School Davening
  •  
     9:30a Esther Dziadek Siddur Class
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     7:45p Mincha (Sign up)
Rosh Chodesh Elul
  •  
     6:45a Shacharit (Sign up)
  •  
     9:00a Shacharit
  •  
     5:00p Cooking Class (Middle School)
  •  
     7:45p Mincha (Sign up)
  •  
     9:00p Summer Lecture Series by Members
Rosh Chodesh Elul
  •  
     6:45a Shacharit (Sign up)
  •  
     9:00a Shacharit
  •  
     6:30p Plag
  •  
     6:45p Kabbalat Shabbat1 (indoors) (Sign up)
  •  
     7:36p Candlelighting
  •  
     7:40p Kabbalat Shabbat2 (outdoors) (Sign up)
Parashat Shoftim
  •  
     6:30a Shacharit (Sign up)
  •  
     8:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     9:30a Shacharit (Sign up)
  •  
     5:00p Mincha (Sign up)
  •  
     7:00p Mincha (Sign up)
  •  
     8:34p Maariv/Havdalah
  •  
     8:45p Maariv (Sign up)
 
  •  
     8:00a Shacharit1 (Sign up)
  •  
     9:00a Shacharit2 (Sign up)
  •  
     10:45a Bikur Cholim Health Education: "Emergency Room or not?"
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     7:30p Rabbi Yitzhak Grossman's Parasha Class
  •  
     7:35p Mincha (Sign up)
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     8:30a Elementary School Davening
  •  
     10:45a Laura Goldman's Tehillim Class
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     4:00p Baking Class (Grades 1-5)
  •  
     5:00p Mishna Class (Middle School)
  •  
     7:35p Mincha (Sign up)
  •  
     8:00p Dinah Haramati's "Stories of Agnon"
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     5:00p Story Time (Preschool-2nd Grade)
  •  
     7:35p Mincha (Sign up)
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     8:30a Elementary School Davening
  •  
     9:30a Esther Dziadek Siddur Class
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     7:35p Mincha (Sign up)
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     5:00p Cooking Class (Middle School)
  •  
     7:35p Mincha (Sign up)
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     8:30a Elementary School Davening
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     4:00p Parasha with Rabbi Levitt (Middle & High School)
  •  
     5:00p Shabbat Groups (Grades K-2)
  •  
     6:00p Parasha Kahoot (Grades 3-8)
  •  
     6:21p Plag
  •  
     6:30p Kabbalat Shabbat1 (indoors) (Sign up)
  •  
     7:26p Candlelighting
  •  
     7:30p Kabbalat Shabbat2 (outdoors) (Sign up)
Parashat Ki Teitzei
  •  
     6:30a Shacharit (Sign up)
  •  
     8:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     9:30a Shacharit (Sign up)
  •  
     5:00p Mincha (Sign up)
  •  
     7:00p Mincha (Sign up)
  •  
     8:23p Maariv/Havdalah
  •  
     8:35p Maariv (Sign up)
 
  •  
     8:00a Shacharit1 (Sign up)
  •  
     9:00a Shacharit2 (Sign up)
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     7:25p Mincha (Sign up)
  •  
     7:30p Rabbi Yitzhak Grossman's Parasha Class
 
  •  
     7:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     10:45a Laura Goldman's Tehillim Class
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     7:25p Mincha (Sign up)
  •  
     8:00p Dinah Haramati's "Stories of Agnon"
 
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     7:25p Mincha (Sign up)
 
  •  
     9:30a Esther Dziadek Siddur Class
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     7:25p Mincha (Sign up)
 
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     7:25p Mincha (Sign up)
 
  •  
     12:00p Tehillim & Torah with R. Weinberg
  •  
     6:12p Plag
  •  
     6:30p Kabbalat Shabbat1 (indoors) (Sign up)
  •  
     7:15p Candlelighting
  •  
     7:20p Kabbalat Shabbat2 (outdoors) (Sign up)
Parashat Ki Tavo
  •  
     6:30a Shacharit (Sign up)
  •  
     8:00a Shacharit (Sign up)
  •  
     9:30a Shacharit (Sign up)
  •  
     5:00p Mincha (Sign up)
  •  
     7:00p Mincha (Sign up)
  •  
     8:12p Maariv/Havdalah
  •  
     8:25p Maariv (Sign up)

**Esther Dziadek's Siddur Class will use a different Zoom meeting room: Call 301-715-8592 Class ID: 970 1398 4837. Or access online: https://zoom.us/j/97013984837?pwd=cHlSbVliVCtCU1NlZ1A4d3l2S3F4UT09. Password: 613

Mon, August 10 2020 20 Av 5780